Türkiye’deki, Suriyeli sayısı açıklandı « haberciyedi24.com- Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberler

26 Ocak 2022 - 17:59

Türkiye’deki, Suriyeli sayısı açıklandı

Türkiye’deki, Suriyeli sayısı açıklandı
Son Güncelleme :

26 Ekim 2021 - 11:09

“2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Son göç istatistiklerinin de yer aldığı programda, Türkiye’deki sığınmacılara ilişkin çarpıcı veriler yer aldı. 

YABANCI SAYISI 5.4 MİLYON
Buna göre, Türkiye’deki yabancı kişi sayısı Eylül 2021 itibariyle 5.4 milyon oldu. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin sayısı 3 milyon 710 bin, ikamet izniyle bulunanların sayısı 1 milyon 220 bin kişi olurken, uluslararası koruma başvuru sahibi kişilerin sayısı ise 350 bin oldu.

SURİYELİLERİN SADECE 52 BİNİ GEÇİCİ KORUMA MERKEZİNDE
Türkiye’de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusun sadece 52 bini geçici koruma merkezlerinde yaşıyor. Suriyeli nüfusun yüzde 80’i aralarında İstanbul, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’nın da bulunduğu 10 ilde hayatını sürdürüyor.

SURİYELİLERİN YÜZDE 40’I 15 YAŞ ALTI
Geçici koruma altındaki Suriyelilerin yüzde 40’ını 15 yaş altı çocuklar oluştururken, çalışma çağındaki nüfusun payı yüzde 58, yaşlı nüfusun payı ise yüzde 2 düzeyinde. Okul çağında yaklaşık 1.4 milyon çocuk bulunuyor ve bu çocukların 914 bini eğitim alıyor.

İKAMET İZNİ EN ÇOK IRAK, SURİYE VE AFGANİSTAN UYRUKLULARDA
Türkiye’de ikamet izniyle bulunan yabancıların yüzde 68’i İstanbul, Ankara ve Antalya’da yaşıyor. Bu illerdeki ikamet izni sahibi sayısı sırasıyla 632 bin, 103 bin ve 124 bin kişi. İkamet iznine sahip kişilerin uyruklarına bakıldığında Irak, Suriye, Türk Cumhuriyetleri, İran ve Afganistan uyruklular ön sırada.

İLK 9 AYDA 106 BİN KİŞİ YAKALANDI
2022 yıllık programında “coğrafi konumu ve sosyoekonomik gelişmişlik seviyesi ülkemizi düzensiz göçmenler için hem transit hem de hedef ülke konumuna getirmektedir. Bu çerçevede ülkemizde yakalanan düzensiz göçmen sayısı artarak 2010 yılında 33 bin iken, 2020 yılı içerisinde eylül ayı itibariyle 106 bin düzeyindedir. Yakalanan düzensiz göçmenler arasında Afganistan, Pakistan ve Suriye uyruklular yoğunluktadır” ifadeleri yer aldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.