Kemal Kılıçdaroğlu’dan ‘militan’ tartışmalarına ilişkin yeni açıklama « haberciyedi24.com- Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberler

26 Ocak 2022 - 17:41

Kemal Kılıçdaroğlu’dan ‘militan’ tartışmalarına ilişkin yeni açıklama

Kemal Kılıçdaroğlu’dan ‘militan’ tartışmalarına ilişkin yeni açıklama
Son Güncelleme :

28 Ocak 2021 - 13:38

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘militan’ tartışmalarına ilişkin, “Bizim burada kast ettiğimiz, devletin tarafsızlığıdır; vatandaşlarına karşı tarafsızlığıdır. Valiler, kaymakamlar siyasetle uğraşmazlar. Onlar tarafsızdırlar” dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu parti genel merkezinde ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin sorunlarını konuştuklarını belirterek, “‘Ekonomiden, hukuktan, söylenen hukuk reformundan, dış politikadan, güçlendirilmiş parlamenter sistemden söz ettik; istişarede bulunduk. Toplumun yüzde 58’i var olan sistemden memnun değil; güçlendirilmiş parlamenter sistemi istiyor. Dolayısıyla toplumun önüne bir tablo koymak, ana ilkeleri koymak çok önemli. Bunu partiler olarak bir araya gelip belirli bir uzlaşma kültürünü güçlendirerek toplumun önüne bunları koymak değerli. Kısır çekişmeler, tartışmalar değil, uzlaşma ile ülkenin içerisinde bulunduğu bu açmazları açmak, Türkiye’yi kendi bölgesinde, dünyada önemli bir konuma getirmek, demokrasiyi güçlendirmek, demokrasi konusunda pek çok ülkeye örnek olmak konumuna gelmek için bu çalışmalara ihtiyaç var. Dolayısıyla sayın genel başkanın ve arkadaşlarının bu konudaki önerileri bizim açımızdan da son derece değerli” dedi.

‘DEVLET MEMURU SİYASET İLE UĞRAŞMAZ’

Kılıçdaroğlu, siyasette ‘militan’ tartışmalarının gündemde olduğunun hatırlatılması üzerine, “Sözlüğe bakıldığında ‘militan’ belirli bir düşünceyi savunan kişi demektir, o düşünce için mücadele eden kişi demektir. Bizim burada kast ettiğimiz, devletin tarafsızlığıdır; vatandaşlarına karşı tarafsızlığıdır. Eğer bir Milli Eğitim Müdürü İhvan’ın yaptığı hareketi, logosunu kendi arka tarafındaki panoya koyup böyle bir fotoğraf veriyorsa, bu kişi devlet memuru değildir. Devlet memuru siyaset ile uğraşmaz. Valiler, kaymakamlar siyasetle uğraşmazlar. Onlar tarafsızdırlar. Onlar devleti temsil ederler. Bir siyasi partiyi temsil etmezler. Eğer siz, devlet memurlarını belli bir siyasi partinin elemanı haline getirirseniz onu militanlaştırmış olursunuz. O kişi tarafsızlığını kaybetmiş olur. Üzerinde özenle durduğumuz nokta budur. Ve bu konuda çok sayıda örnek var. Devleti politize etmesinler. Kamu görevlilerini politize etmesinler.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.